Wie jarig is trakteert: Lions Helpen Alzheimer Nederland
Maatschappelijk vormt dementie een steeds grotere uitdaging. Inmiddels krijgt 1 op de 5 Nederlanders een vorm van dementie. Waarschijnlijk ken je zelf ook een clubgenoot, vriend(in) of familielid met deze ziekte. Alzheimer Nederland zet zich in voor iedereen die met dementie te maken krijgt en is naast een gezondheidsfonds ook een patiëntenorganisatie die lokaal sterk verankerd is in de samenleving.
In overleg met Alzheimer Nederland zijn we gekomen tot twee lokale projecten. De inzet van de activiteit “Voetbal Herinneringen” en het ontwikkelen van ”Dementievriendelijke Ontmoetingsplekken”. Alzheimer Nederland heeft aan Lionsclubs Nederland gevraagd te helpen bij de landelijke uitrol van deze projecten.
1. Voetbal Herinneringen
Voetbal Herinneringen is een sociaal-maatschappelijk project gericht op ouderen, mensen met (beginnende) dementie en hun mantelzorgers. Het project maakt gebruik van voetbal als verbindende kracht om herinneringen op te halen en sociale interactie te stimuleren.
Doel van het project:
• Verbeteren van het welzijn: door samen herinneringen op te halen aan het voetbalverleden voelen deelnemers zich sociaal verbonden en kunnen zij even terugkeren naar een positieve, herkenbare tijd.
• Tegengaan van eenzaamheid: het project vermindert gevoelens van isolatie en sociaal verlies, iets wat veel voorkomt bij mensen met dementie.
• Ondersteuning van mantelzorgers: de bijeenkomsten zijn niet alleen waardevol voor mensen met dementie, maar ook voor hun naasten.
Hoe werkt het?
• Samen lekker praten over voetbal, net als vroeger. Dat is de essentie van Voetbal Herinneringen. Het brengt mensen samen, zorgt voor verbinding en schept een wij-gevoel.
• Bijeenkomsten in of rondom voetbalclubs: senioren komen regelmatig samen in stadions of clubhuizen. Onder begeleiding van getrainde vrijwilligers halen zij herinneringen op aan hun favoriete club of het voetbalverleden.
• Gebruik van memorabilia: foto’s, oude beelden, attributen en andere voorwerpen helpen herinneringen los te maken en gesprekken op gang te brengen.
• Duur: de sessies duren twee keer 45 minuten en een pauze van 15 minuten, vergelijkbaar met de lengte van een voetbalwedstrijd.
Alzheimer Nederland ondersteunt het project door:
• coördinatie en begeleiding van lokale initiatieven;
• het trainen van vrijwilligers;
• het ontwikkelen van materialen en een handleiding voor het opzetten van bijeenkomsten;
• het uitwisselen van ervaringen en best practices tussen clubs en organisaties.
2. Dementievriendelijke Ontmoetingsplekken
Alzheimer Nederland stimuleert en ondersteunt het ontstaan van dementievriendelijke ontmoetingsplekken in buurten en wijken in Nederland. Dit zijn gemeenschappelijke ruimtes, zoals buurthuizen, wijkcentra of andere ontmoetingslocaties, die zo zijn ingericht dat mensen met (beginnende) dementie en hun mantelzorgers zich welkom, veilig en actief kunnen voelen. Het doel is dat iedereen, ook met geheugenproblemen, dichtbij huis kan blijven deelnemen aan sociale activiteiten.
Waarom dit initiatief?
• Het aantal mensen met dementie groeit sterk in Nederland en de meeste mensen blijven thuis wonen.
• Er zijn te weinig ontmoetingsplaatsen waar deze groep op een laagdrempelige en prettige manier kan blijven ontmoeten en deelnemen aan het sociale leven.
• Door bestaande buurtplekken dementievriendelijk te maken kunnen mensen met dementie langer actief blijven, wordt eenzaamheid tegengegaan en krijgen mantelzorgers sociale steun.
Hoe werkt het?
• Startpakket en ondersteuning: Alzheimer Nederland biedt buurthuizen en wijkcentra een startpakket aan met ondersteuning en een eenmalige financiële bijdrage om de locatie dementievriendelijk te maken.
• Training en inrichting: medewerkers en vrijwilligers krijgen training in het omgaan met dementie, inclusief praktische tips om de ruimte aan te passen (bijvoorbeeld duidelijke bewegwijzering, rustige hoeken en prikkelarme zones) en activiteiten af te stemmen op de behoeften van bezoekers.
• Netwerk en samenwerking: locaties worden gekoppeld aan kennis, praktische richtlijnen en een netwerk van andere (potentiële) ontmoetingsplekken.
Wat wil Alzheimer Nederland bereiken?
• Ambitie: realiseren van zoveel mogelijk dementievriendelijke ontmoetingsplekken met uiteindelijk als doel dat vrijwel iedereen met beginnende dementie een passende ontmoetingsplek “op pantoffelafstand” heeft.
• Integratie in de samenleving: deze plekken dragen bij aan een dementievriendelijke samenleving waarin mensen met dementie blijven meedoen, zich kunnen verbinden en zich gewaardeerd voelen.
Wat vragen wij van jullie, de clubs?
Wij zouden het bijzonder mooi vinden om op 29 mei 2027 tijdens de landelijke conventie in Utrecht namens alle Lionsclubs in Nederland een bedrag te overhandigen aan Alzheimer Nederland waarmee een groter aantal projecten (wij hopen op 30 à 40 projecten per activiteit à € 5.000) gerealiseerd kunnen worden. Daarom vragen wij jullie om dit clubjaar tenminste één van de bestaande fundraisingactiviteit in te zetten voor Alzheimer Nederland. Je mag natuurlijk ook heel je clubjaar in het teken zetten van deze actie.
Ondersteuning van jouw Lionsclub voor dit doel
De districtsfunctionaris voor Lions Helpen/GST kan in overleg met Alzheimer Nederland zorgen voor lokale contacten met Alzheimer Nederland, waardoor jullie weten welke plaatselijke organisaties zich inzetten voor mensen met dementie. Zo kun je een lezing voor jouw club organiseren over het thema, inzicht krijgen in bestaande lokale initiatieven (sommige clubs zijn al actief voor mensen met dementie) en behoeften en daar desgewenst op inspelen, bijvoorbeeld ook met handen-uit-de-mouwen-acties.
Als jouw club (of een zone/samenwerking van meerdere clubs) een groter bedrag wil doneren, kan daarmee mogelijk een lokale activiteit volledig worden gefinancierd. We helpen jullie dan door samen met de districtsfunctionaris voor Lions Helpen /GST te kijken naar de lokale mogelijkheden. Zo kunnen jullie de donatie ook plaatselijk inzetten.
Hoe doneren?
Je kunt de opbrengst van jullie actie in het kader van het jubileumgeschenk aan Alzheimer Nederland overmaken naar: NL07ABNA 0413471276 t.n.v. Stichting Lions Helpen MD110 onder vermelding van je district en clubnaam.
De gehele opbrengst zal ten goede komen aan Alzheimer Nederland voor uitvoering van de beide initiatieven.
Laten we er met 430 Lionsclubs samen een groot succes van maken. Kunnen wij op jouw steun rekenen?
Gouverneursraad 2026-2027 & Team districtsfunctionarissen Lions Helpen/GST
Vragen? [email protected]. Je kunt alle informatie ook op de website lezen www.lions.nl.